Coğrafya

Dazkırı İlçesi, 1958 yılında belediye teşkilatına kavuşmuş ve ilçeye 1 Bucak, 1 Kasaba ve 36 Köy bağlanmıştır. 1988 yılında Başmakçı Bucağının, 1990 yılında Evciler Kasabasının ilçe olması nedeniyle 13 köy Başmakçı İlçesine, 7 köy de Evciler İlçesine bağlanmış ve 1 köyün de belediye olması ile Dazkırı’ya bağlı 15 köy kalmıştır.

Dazkırı’nın toplam alanı 338 km2’dir. İlçe merkezinin rakımı 830 m. dir. İlçe, merkeziyle birlikte 15 köy ve 1 kasabadan oluşmaktadır.

İlçemiz Akdeniz bölgesinde yer almasına rağmen daha çok İç Ege ve Akdeniz bölgesi iklimleri arasında geçiş iklimine sahiptir. Yıllık yağış miktarı azdır. İklim olarak kışları kısmen soğuk, yazları sıcak ve az yağışlıdır.

Dazkırı’nın batısında Maymun Dağları, güneyinde Acıgöl vardır. Önemli bir akarsuyu yoktur. Kuzeydoğudan çıkıp ilçeden geçerek Acıgöl'e dökülen küçük bir çay vardır, genellikle yazın suyu çekilmektedir. Acıgöl’ün suyu acı olduğu için içinde canlı yaşamaz etrafında kurulu tesisler vasıtasıyla buradan sodyum sülfat üretimi yapılır. Dazkırı ovası ilçenin başlıca ovasıdır. Arazinin %65’i ovalık, %35’i de engebeli dağlardan oluşmaktadır. Bölgemizde orman önemli yer işgal etmektedir. Bazı yüksek tepeler step özelliğindedir.

 
 
 
 
 
 
 
 
Tüm Hakları Saklıdır.
DAZKIRI BELEDİYESİ
BAŞKAN
Başkan'ın Özgeçmişi
Başkan'a Mesaj
KURUMSAL
Belediye Meclisi
Belediye Encümeni
Etik Komisyon
Eski Başkanlar
Müdürlükler
E-BELEDİYE
Online Ödeme
Bölge Değerleri
İnşaat Maliyet Bedelleri
DAZKIRI
Giriş
Genel Tanıtım
Kuruluş
Tarihçe
Coğrafya
Ulaşım
Copyright © 2015 Dazkırı Belediyesi | dazkiri@dazkiri.bel.tr | www.dazkiri.bel.tr
Tasarım , Programlama : Bilgi İşlem Birimi 85